Ben de çizdirdim!!!

Gözlük veya lens kullanıyorsanız sizlerin de çok uzun zamandır zihninizin bir köşesinde lazer ameliyatı olma fikri pusuda yatıyordur.

Çok sefer internette siz de araştırmışsınızdır, blog yazıları okuyup youtubeda videolar izlemişsinizdir.
(Not: Eğer lazer ameliyatı hakkında hiç video izlemediyseniz sakın ha sakın izlemeyin!!)

İnce eleyip sık dokumakta fayda var elbette. Hem hastane hem doktor hem ekipman çok önemli.

Ama ben hiiiiç araştırmadım, aklıma gelen ilk hastaneyi aradım ve randevu aldım ertesi gün gittim hastaneye. Gözlerimin lazere uygun olup olmadığını incelediler. Uygundu. Doktorum da inceledikten sonra senin gözlerine LASEK uygun dedi.lasek

Hastanenin (Dünya Göz – Altunizade) lazer planlama ekibi ile konuşurken operasyon fiyatının beklediğimin yarısı olduğunu duyunca; “Ne zaman ameliyat olmak istersiniz?” sorusuna “Hemen” dedim.

O gün müsaitlik olmayınca ertesi güne ameliyatı planladık.

Hem hekimin hem de diğer hastane çalışanlarının yorumlarına güvenerek aileden kimseye haber verme gereği duymadım.

Siz siz olun sakın ha sakın refakatçisiz LASEK ameliyatına girmeyin. Ameliyat esnasında herşey çok basit ve ordu disiplini ile yapılıyor. Gözünüzde anestezi olması sebebiyle de hiiç rahatsızlık duymuyorsunuz.

Zaten ne oluyorsa ameliyat sonrası oluyor :)

  1. Ameliyat günü (1. gün)

Ameliyat saatinden yarim saat önce hastanedeydim. Prosedür gereği olan dökümanları doldurup ödemeyi yaptım.
Operasyon esnasında sakin kalabilmem için XANAX verdiler, ki gerçekten çok işe yaradı.

Sıram gelince (Zaten bir hasta girip bir hasta çıkıyordu ameliyathaneden) normal kıyafetlerim üzerine ameliyat önlüğü giydirilip kafama bone taktılar.
Gözlerime damlatılan damlalardan sonra operasyon odasına girdim. İçerde sanırım 5-6 kişi vardı.

Ameliyat masasına uzandım ve her iki göze yapılan işlemler toplamda 8-9 dakika sürdü. Sonrasına kalktım ve operasyon odası dışında doktor bey son kontrolleri yaptı. Herşey yolunda olunca yürüye yürüye çıktım hastaneden.

Tam saat 13’te güneşli bir günde sokaktaydım. Neyse ki yanımda güneş gözlüğü vardı. Etrafı o esnada bile çok iyi görmeye başlamıştım.
Bir taksi çevirdim ve eve doğru yollandım. Taksi de post operasyon komplikasyonları başladı. Işık çok rahatsız ediyordu ve gözlerimin içine bir avuç kum atılmış gibi batma başlamıştı.

Evde kimse ve yiyecek bişey olmadığı için gözüm daha fazla zorlamadan telefonla yemek siparişi verdim. (Pizza gözler kapalı yenebilen kolay bir yemekmiş :) )
Eve vardığımda (30 dk sonra) ışık duyarlılığı artık çok rahatsız eder olmuştu. Baktım olacak gibi değil aileme haber verdim.

Gözlerimi açmak na mümkün olduğu için tüm zamanımı kapalı gözlerle geçirdim. El yordamıyla uyku maskesini aradım ama bulamadım ne yazık ki. (Siz siz olun operasyon öncesi bir tane edinin)
Gözler çok fazla sulanıyor ve her geçen dakika şişiyordu. En son bir kravat alıp kafama kör ebe oynarken sardığımız gibi sarıp üzerine güneş gözlüğü taktım ve bir nebze rahatladım.

Akşam uyanıp tuvalet aynasında yüzümü görünce “Bu ne leaaaannnn!!!” diye hönkürdüm. Gözün şişmesinin önüne geçmek için soğuk pres yapmaya yeltendim ama sonrasında bilinçsiz bir iş yapmamak adına vaz geçtim. Lakin bu fikir mantıklı ve uygulanabilirmiş, zira doktor ertesi günkü kontrolde keşke yapsaydın demişti.

2. Ameliyat ertesi doktor kontrolü (2.gün)

Doktor bey hızlıca kontrolünü yaptı ve ızdırabımın normal olduğunu, alkol bazlı bir likit kullandıkları için bu yanma ve batmanın ameliyat sonrası 48. saatte normale döneceğini söyledi. Bu arada LASEK operasyonlarında operasyon sonrası gözünüze ilaçlı koruyucu bir lens takıyorlar. O lensler de yerli yerlerinde ve iyi duruyorlardı.

Gün boyu çok zorlanarak eve dönüp hemen en karanlık yerde gözlerim kapalı uyumaya devam ettim. Soğuk pres acıların alınmasına da şişlerin gerilemesine de yardım etti doğrusu. Tavsiye edilir.

3. 3. gün

Komplikasyonlar yavaş yavaş geri gidiyor ama yine de ızdırap devam ediyordu. Dolayısıyla ameliyat sonrası sosyal hayata dönüş, hemen ofise gitme falan mümkün değildi.

4. İkinci kontrol (4. gün)

Bu kontrolde doktor bey lensleri çıkardı ve rahatladım. Zaten gözlerim lenslere tolere edemez olmuştu yıllar önce ve bu lensleri de sevmemişlerdi. Lensler çıkınca çok rahatladım. Görüşüm ise ne yazık ki pek iyi değildi.

5. Devam eden günler (+5 gün)

Işığa duyarlılık her geçen gün azalmaya devam etti. Ama 2 hafta geçmiş olmasına rağmen hala duyarlılık devam ediyor. Görüş ise her geçen gün daha düzeliyor. Operasyon sonrası 6-7. günde görüşünüz düzelmeye başlayınca yüzünüz de gülüyor. Ancak görüş henüz stabil değil, resmen göz ve beyin kalibrasyon yapıyor. Sanki anteni ayarlarken böyle görüntü bi netleşir bi karıncalanır ama sonunda en net hali bulursunuz ya ha işte öyle oluyor.

Daha tam randıman alabilmiş olmasam da şu haliyle bile gözlüksüz hayatın keyfini çok severek çıkarıyorum. Ameliytatın ertesi günü içimde doğan; Allahım bu kadar acıya değer miydi sorusuna şu gün sonuna kadar değer diyorum.

Elbette zaman içerisinde yeniden göz derecem değişebilir (bu risk var) ama o güne kadar gözsüzlüğün ben keyfini çıkarmaya devam edeceğim.

İnce eleyin sık dokuyun, iyi bir hastane seçin ve düşünmeden ameliyat olun derim. Ancak elbette bu bir operasyon ve riskleri var. Cesur olmanın avantajlı olacağı bir durum.

 

One Reply to “Ben de çizdirdim!!!”

Leave a Reply