Aşil Tendonu Kopması (Rupturu)

Aşil tendonumu nasıl koparttım?

 

Aşil tendonu için insan vücudunun en güçlü tendonu derler ki öyle olsa gerek zira kopunca kopma sesini siz ve çevredekiler duyuyorlar.Adını efsanevi savaşçı Aşilden alan bu tendonun baldırın arka kısmında bulunan kasları (Kalf kası) topuğa bağlayan tendon oldugunu sakatlaninca ogrendim.

 

Thompson Test

Asil tendonunun kopup kopmadığını anlamak için uygulanan yöntemin adi ise Thompson testiymis.
Bu teste gore resimde gorunen pozisyonda yine resimde gorunen kalf kasini sıkmanız gerekiyor. Ayağınız istemsizce oynuyor olması iyiye işaret sayılıyor. Eger sakat ayakta herhangi bir tepki goremiyorsaniz alarm canlarini calabilirsiniz.

 

Gelin gelelim benim bu süreci nasıl geçirdiğime.

Tarih: 13 Haziran 2013

İş çıkışı ofisten eve giderken merdivenlerde dengemi kaybettim ve geri dogru dusmemek icin bir anda kendimi ileri dogru atmak durumunda kaldim. Bu ani hareketle birlikte ise ciddi bir ses ve aci duydum.

Her ne kadar arkamda kimsenin olmadığından emin olsam da sesi duyduğum anda arkamda birinin elinde sert bir cisimle bacağıma çok sert bir darbe vurduğunu sandım ve aynı anda kendimi yerde buldum. Acı gerçekten büyüktü ama şaşkınlık çok daha fazlaydı açıkçası.

Bu arada sakatlanma anım videoda Beckhamın başına gelenle bire bir aynı.
Videoyu tam izlerseniz ekrana çizilen açılar konuyu çok net anlatıyor.

 

Çevremdekiler de sesi duyup yanıma gelince ve ben bacağımı elime alınca sakatlığın normal bir burkulma vs olmadığını net şekilde anladım.
Ancak ayağa kalkıp üzerine basıpta ayak tabanımdan önce topuğumun yere değdiğini fark edince aşilden iyiden iyiye şüphelendim.

Yaşadığım ülkede bulunan travmatoloji hastanesine gidip durumu doktora anlatınca doktor MR ve/veya Röntgen çekmeye hiç gerek olmadığını ve yukarıda bahsettiğim Thompson yönteminin vakayı çok net şekilde belli ettiğini söyledi.

Çözüm olarakta ameliyat geçirmem gerektiğini ve ameliyat olmazsam yürüyüşümün asla düzelmeyeceğini söyledi.

Bu yorumlar üzerine uçağa binip Türkiyeye geldim. Ufak bir tavsiye aşil tendonunuz kopuksa mümkün olduğunca az seyahat edin :)

Tarih: 15 Haziran 2013

Uçaktan iner inmez hemen hastaneye gittim ve acilde muaynemi yapan ortopedi asistanı arkadaşta teşhisi doğruladı ve hocayla görüşerek beni pazartesi günü ameliyat edebileceklerini söyledi. Ancak hasarın daha fazla büyümemesi için ayağımı geçici bir şekilde alçıya aldı.

Tarih: 17 Haziran 2013

photo (1)

Tüm gün ameliyat saatini beklemekle geçti ve ameliyat için gelip beni aldılar. Odamdan çıktıktan 2 saat sonra sağ bacağım komple alçı içinde yeniden yerime döndüm.

Ben diz altı alçı beklerken tüm bacağı alçı içinde görmek biraz hayal kırıklığı yarattı elbette.

Ameliyat sonrası ayağa kalkmak ve ilk gece çok zorlu geçti.

İlk gece gerçekten çok fazla ağrım oldu.

Ertesi gün taburcu olup eve gidebildim.

 

Tarih: 21 Haziran 2013

photo (2)Ameliyat sonrası kontrol için tekrar hastaneye gittiğimde doktorlar alçımda ameliyat bölgesinin üstüne bir kapakçık açtılar ve her 3 günde bir pansuman yapılmasını istediler.

Hemen ertesi gün ben ayağımda alçıyla tekrar Türkiyeden Belarusa döndüm.

Bu arada Atatürk Havalimanında sakatlara verilen hizmet gerçekten çok mutlu etti beni.
Check-in, pasaport kontrolü ve uçağa ulaşana kadar her alanda öncelik tanındı ve ulaşımım özel elektrikli bir tekerlekli sandalye ile sağlandı.


Tarih: 01 Temmuz 2013

Ameliyatın üzerinden tam iki hafta geçtikten sonra alçılarımı çıkartmak için bulunduğum şehirdeki hastaneye gittim.11-1383-cw
Alçı açıldı ve dikişlerim alındı. Ama bu sefer alçıların yerine dışardan bakınca ironman gibi görünmemi sağlayan resimdeki Rom-Walkerı giymeye başladım.
Rom-Walker üzerinde ayak bileğini belli açıda tutmaya yardımcı olacak açılar var. Aşil tendonunu kısa tutacak şekilde Walkerı 120 dereceye sabitleyip doktor yardımıyla walkerı giydim. (Resimde ki walker 90 dereceye sabitlenmiş durumda)
Alçı açılmasından sonraki iki hafta boyunca yine koltuk değenekleri ile ama bu sefer alçı yerine Walker ile günlük hayatıma devam ettim.
Walker giymemle birlikte dizimi hareket ettirebiliyor olmam açıkçası çok büyük rahatlık sağladı.

Tarih: 15 Temmuz 2013

Ve Ameliyat üzerinden geçen 4 haftalık sürenin sonunda ayağımda Walker ile ilk defa yere basmayı denedim. Walkerı tam ayarlayınca hiç ağrı duymadan yandan çarklı vapur gibi paytak paytak yürümeye başladım. Elbette bu yürüyüş şekli walkerın hala 120 derecede olmasından kaynaklanıyordu.
Ancak koltuk değeneklerinden kurtulmuş olmak ciddi anlamda hareket özgütlüğü demek olduğu için bu paytak yürüyüş pekte rahatsız etmedi.

 

Tarih: 29 Temmuz 2013

 

2 Hafta daha Rom Walker ile 120 derecede yurudukten sonra walker uzerindeki ayar mekanizmasini kullanarak dereceyi 90 ile degistirdim. 90 derece normal bir insanin ayakta dik duruken ayak bileginin kaval kemigi ile aldigi aciya cok yakin oldugu icin yuruyusum bir onceye gore cok daha rahatladi. Ancak amaliyat sonrasi ilk defa asil tendonum esnemek zorunda kaldigi icin 90 derece ile Rom Walkeri giymek ve yurumek birkac gun aci verdi.

 

Tarih: 13 Agustos 2013

Ve haftalardir bekledigim gun geldi. Ilk adimi atmak farkli bir hissiyat ve aci yasamama sebep olsa da her gecen gun asil tendonumun esneyecegini bilmek bu aciya dayanmama yardimci oldu.  Doktorumun tavsiyesi ile almis oldugum ve ayakkabimin icine yerlestirdigim silikon topuk destegi disarda eve nazaran cok daha rahat yurumeme yardimci oldu.

Ancak ayagimda ciddi anlamda bir odem var ve fazla yuruyunce bu odem iyice artiyor. O yuzden her gunu ayagimi belli bir seviyenin uzerine uzatarak geciriyorum.

 

Tarih: 04 Eylul 2013

Sakatligin uzerinden yaklasik 2.5 ay gecti. Bugun yururken cok az sekiyor ve gunluk hayatta cok az agri/aci duyuyorum. Sakatlik geciren asil tendonum hala cok kalin ve cok sert ve gun sonlarinda ayagimda hala odem olusuyor. Her gecen gun olmasa da her gecen hafta ile ayagim biraz daha iyilesiyor diyebilirim.

Tarih: 19 Ekim 2013

Gun itibari ile ilk spor aktivite mi yaptim ve tam olarak 4 kilometre yuruyus ve kosu karisik olarak tamamladim.

19 Ekim haftasi ameliyatimin ustunden tam 4 ayin gectigi hafta ve ben bu hafta icerisinde yuzmeye de baslayabildim.

Ayni hafta icerisinde 4 km kosup gun asiri iki kere 45er dakika yuzebildigime gore ben artik iyice iyilestim diyebilirim. Bundan sonraki surec ayagimi biraz zorlayarak guclendirmeye bakar. :)

Bu yaziyi buraya kadar okuduysaniz sizin yada bir yakininizin basina da bu dert musallat olmus demektir.

Bir an once iyilesmenin sartlari bana gore sunlar:

  1. Iyi bir hekim ve basarili bir operasyon
  2. Operasyon sonrasi iki ay boyunca hastanin kendine iyi bakmasi
  3. Iki ay sonrasinda ayaga fazla yuklenmemek
  4. Doktor onayi aldiktan sonra bilincli bir sekilde sakat bolgeyi guclendirmek.

Hedefim onumuzdeki son bahara yari maraton kosmak :)

 

 

 

 

 

 

 

One Reply to “Aşil Tendonu Kopması (Rupturu)”

Leave a Reply