Daha Fazla Yasamak

 

Şöyle deliksiz ve huzurlu bir şekilde geçirilmiş bir uykunun tadı kolay kolay herhangi başka bir zevkle değiştirilemez.
Hele ki ertesi gün yapacak önemli bir işiniz yok ve uykunuzdan bir dış etken olmadan kendi kendinize uyandıysanız ne mutlu size.
Uykunun verdiği rahatlığa resmen bağımlı olan çok insan tanıyorum. Hatta yemek yerken uyuyakalanını bile gördüm.
Yurtta kaldığım dönemlerde öğle saatine kadar uyuyup sınavlarını kaçıran arkadaşlarım dahi oldu (selamlar EVG’ye) . Bunun yanında ben de uyumayı seven birisiyim. Günde 7 saat yeter bana ve uykusuzluğa tahammülüm vardır. Fakat değinmek istediğim konu şu: Neden daha az uyuyarak daha çok yaşamayı denemiyoruz?
Bir örnekle bu daha çok yaşamı somutlaştıralım. Ortalama 70 yıl yaşayan bir insan, ömrü boyunca günde ortalama 8 saat uyuyorsa eğer, yaklaşık olarak 23.3 yılını başı yastığında geçiriyor demektir. Peki, bu 8 değil de 6 saat olsaydı toplam da 15 yıl tatlı rüyalar görecekti. Yani 8 yıl karda olmuş olacaktı.
Biraz daha sınırları zorlasak ve bir günde 3 saat uyku desek?Böyle bir durumda ise hesap makinem bana devirli bir şekilde sadece 7.77 yılı uyuyarak geçireceğimizi söyledi.
Haklısınız bence de 3 saat çok uçta bir örnek ama bunu yapabileceğimizi iddia eden öğretiler ve bu öğretilere uygulayıp hakikaten uyku saatlerini dişe dokunur şekilde azaltan insanlar var.3 saat olmasa da 6 saat gayet makul geliyor bana. Denemekte fayda var.
8 yıl göz ardı edilecek bir süre değil doğrusu.
Neden daha çok yaşamayalım ki?

Leave a Reply