Neden Sadece Su Isitiyoruz?

Ülke olarak ne kadar çok yeraltı kaynağımız var değil mi? Yerüstü kaynaklarımız da bir o kadar zengin aslında.

Peki gök kubbe zenginliklerimiz ne durumda?

Dünya?da birçok ülke ile boy ölçüşecek seviyede kubbe zenginliğimiz var.

Düzenli rüzgarlarımız ve gün ışığından faydalanma saatlerimizden bahsediyorum.

Türkiye?nin bir çok şehrinde damlar ve çatılar güneş enerjisi sistemleri ile doludur.  Bu sistemlerin tek odaklandığı konu ise hanelere sıcak su göndermekle sınırlı. Ne kadar verimsiz bir kullanım şekli değil mi?

Acaba diyorum bu sistemlerin yerine çok daha verimli güneş panelleri binaların dam ve çatılarına ve uygunsa dış cephelerine kaplansa hem çevresel hem de finansal faktörler açısından faydalı olmaz mı?

Daha önce yazdığım Güneş Paneli Yollar isimli yazıdaki karayolları tarafından gerçekleştirilen enerji üretim konseptinin bu sefer binalara taşınması söz konusu.

Zira, Global Solar isimli firma bu kapsamda çok verimli olduğunu iddia ettikleri bir ürünü yakın zamanda piyasaya sürmüşler. Detaylarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Sonuç itibari ile gün ışığından bu kadar uzun süre ve bu kadar yüksek verimlilik ile faydalanma şansımız varken neden sadece su ısıtalım?

Rüzgar ve güneş enerjisini kullanarak elektrik üretmek 15-20 yıllık bir gelecek içinde hane halkının önemli gelir kaynaklarından biri olabilir.

Bu durumda ülkemizde kurulma aşamasında olan Nükleer elektrik santrallerine olan zorunluluğun da bir nebze önüne geçilebilir düşüncesindeyim.

Günün sonu:

Daha yaşanabilir bir dünyanın yolu doğal enerji kaynaklarından geçecek.

One Reply to “Neden Sadece Su Isitiyoruz?”

Leave a Reply