Son bir yıl

Daha önce de defaatle yazdığım gibi yazı yazıyor olmak, blog tutmak kendi adıma yaptığım en kıymetli şeylerden biri benim için. Yazıların kıymetlerinin sebebi de geriye dönüp bakınca unuttuğum birçok anı, durumu, düşünceyi hatırlatabiliyor olmaları. Hatta blog yazılarım arasında bana en çok faydalı bulduklarım belki de bir önceki yılın muhasebesini yapıp o yıla not verdiğim yazılardır diyebilirim. Bu türdeki yazıları yazmayalı uzun zaman olduğu ortada.

Son zamanlarda ise aklımda geçtiğimiz bir yıl boyunca yaşadıklarımı yazma fikri çok yer ediyordu.

Geçtiğimiz hafta Kievde yaşayan değerli gazeteci Deniz Berktay bey ile bir akşam yemeği esnasında kendisine bu fikrimi açınca, O da bana çok tarihi bir dönemde olayların tam ortasında yaşadığımızı ve şahit olduklarımızı tarihe birer not olarak düşürmemiz gerektiğini söyledi. Ben de bu görüşü aldıktan sonra 24 Şubat 2022 gününü, öncesi ve sonrasını aklımda kaldığı şekliyle kronolojik bir şekilde yazmaya karar verdim.

Elbette yazılacak çok şey var. Bu yazılar içerisinde benden başka ismi geçecek olan çok kimse, tanıdıklarım, dostlarım ve kıymet verdiğim insanlar olacaklar. Yazılar bittikten sonra onların da izinleri olursa gerçek isimlerini kullanacağım. Olurda isimlerinin kullanılmasını istemezlerse bu durumda ya farklı isimler kullanacağım ya da isimsiz olarak devam edeceğim. Ayrıca yine hikaye içerisinde yer alacak kişilerin izinleri ile o güne ait fotoğrafları da bir belgesel hazırlarmışçasına yazılara dahil edeceğim.

Takdir edileceği gibi tüm yazıları bir oturuşta yazamayacağım ancak aklımda kaldığı kadarıyla zaman içerisinde ve kronolojiye uygun şekilde yazmaya çalışacağım. Tahmin ediyorum ki hem akışta hem hikayede bazı aksaklıklar, yanılgılar ve hatalar olacaktır. Bu sorunları da yazı içerisinde bahsi geçen veya konuyu en az benim kadar bilen kişilerle görüşüp düzeltmeye çalışacağım

Şu andaki öngörüm yazıların birden fazla versiyonu olacağı yönünde. Kimi yazıları yazar yazmaz kimilerini ise belli bir zaman sonra yayınlayabileceğim. Belki de kimi yazılar hiçbir zaman yayınlanmayacaklar ve sadece kişisel hafızam için saklı kalacaklar.

Her ihtimale karşı şunu da belirtmek lazım ki yazacağım bu yazılar sadece ve sadece benim kişisel hafızamın ve hayal ürünümün çıktıları olacaklardır ve hiçbir şekilde resmi olarak doğrulanamayacaklardır.

Leave a Reply