Havaalani Pusulasi

Havaalanları ne kadar büyük ve karmaşık mekanlardır değil mi?
İçlerinde çeşitli milletlerden farklı alışkanlıkları, farklı dilleri, farklı duyguları olan çok sayıda insanı misafir ederler.

Seyahatin verdiği zihin yoğunluğu, taşımakta olduğunuz yükün yorgunluğu gibi işinizi zorlaştıran etkenlerle birlikte bu yabancı yerde yolunuzu, yönünüzü bulmak hayli güç olabilir.

Bu güçlüğü çözmek için Uzak Doğu?lu adem oğulları resimde göreceğiniz yenilikçi yöntemi önermekteler.
RFID teknolojisini  ?yakın zamanda hayatımızda çok daha fazla yer alacağını şu günlerdeki TV reklamlarıyla daha net anlayabilirsiniz– kullanarak ürettikleri bu inovatif çözümün yaygınlaşması özellikle yabancı dil sorunu yaşayan insanların havaalanı tecrübelerini çok daha kolaylaştırabilir.

Çözüm çok basit; Uçuş katınızda yer alan çip havaalanına yayılmış RFID vericileri ile konuşarak yerinizi tespit ediyor. Uçuş kartı üzerinde yazılı olan kapı bilgileri ile bulunduğunuz yeri karşılaştırarak kapının yönünü yine uçuş kartı üzerinde yer alan pusulada işaret ediyor.

Elbette bu basit çözümde altyapı ve işletme maliyetlerinin yükünü kimin üstleneceği de önemli bir detay.

Havayolları? Havaalanı işletmecileri? Yolcular?

Bakalım ne zaman uçuş kartları üzerinde görebileceğiz bu tarz inovatif çözümleri?

Fikir sahipleri: Kang Eun-Kyung and Park Ji-Eun

4 Replies to “Havaalani Pusulasi”

  1. harika bir fikir, özellikle de belli bir yaş üzeri yolcular için çok gerekli. Şuan için maliyetli olmakla beraber, yakın zamanda sıradan bir özellikmiş gibi hayatımızın bir parçası olması kaçınılmaz.

Leave a Reply