Inovasyona sebep

?Dünle beraber gitti cancağızım
Ne kadar söz varsa düne ait
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım?

13. yüzyılda Mevlana?nın Mesnevisinden gelmekte bu sözler? Dile ve kaleme kolay 8 farklı yüzyıl var arada.. Üzerinden kabaca bir hesapla yaklaşık 730-740 sene geçmiş?
Aradan geçen zamanı ve o devirden bu devire değişen dünyayı göz önüe alırsak bu sözü günümüz şartlarına göre yorumlamaya çalışıyor olmak ilk başlarda pekte gerekli görülmeyebilir.

Neden olmasın desem mi acaba?

Gelin birlikte deneyelim 2000?li yıllar, bilgi çağı şartlarına göre bu sözü yorumlamaya?
Yukardaki cümleleri ilk defa okuduğumda aklımda flu birkaç resim belirginleşti.
Sonra ardı ardına sayısız defa hazmederek okumaya ve düşünmeye çalıştım.

İlk netleşen görüntüde ise gözüme çarpan iki nokta vardı: Başkalaşım ve Yenilikçilik.
Bilginin ve diğer bir çok önemli kaynağın bu kadar hızlı sahip ve pozisyon değiştirdiği günümüzde herşeyden önce değişime açık olmak, düne bağımlı kalmamak ve yeni günle yeni fikirler üretiyor olmak gerekliliğine inanmamızı öğütlüyordu bu söz.

Günümüz dünyasında ister bireysel ister kurumsal olarak eğer ki belli bir hedef ve vizyona sahipseniz başkalaşımı bünyenizde barındırıyor olmanız ve statükoyu korumak için fazla direnç göstermiyor olmanız gerekmekte.

Amacınız sadece ayakata kalmak değil koşmaksa eğer tüm imkanlarınızı ve kaynaklarınız değişimi ve başkalaşımı destekler şekilde organize etmeniz emsallerinizden bir adım önde bulunabilmeniz için olmazsa olmaz bir gereklilik artık.

Başkalaşım için önce kendiniz yaratıcı düşünebiliyor olmalısınız. Çünkü dün gitti elinizde sadece bugün ? ki o da eriyor- ve yarınlar var. Eğer ki yaratıcı düşünüp başkalaşımı hayata geçiremezsiniz giden dün içinde muhtemelen yerinizi en ön koltukta alıyor olacaksınız ve yarınlarda sizden bahsedilmiyor olacak.
Görünen o ki başkalaşım, değişim ve yenilikçilik birbirini tetikleyen bir kurgunun iki farklı elemanı. Değişmek için bir gün önceden daha farklı ve daha yeni olabilimek, yenilikçi ve farklı olabilmek içinse değişmek kaçınılmaz.

Tabi hep yarına bakarken arkada olmuş bitmiş olanları unutup silip atmak mı lazım? Asıl büyük hata orada olur kanısındayım. Bu örnekte görüldüğü gibi bazen günü daha iyi anlayıp yarına daha sağlam başlayabilmek için 8 yüzyıl geriye bakmak dahi gerekebilir.

Günün Sonu:

?Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir? ? Herakleitos
** Herakleitos ise bu kelamı İ.Ö 6. yy da etmiştir

Leave a Reply