Balance sheet – Statement of Financial Positions – Bilanço

Balance sheet | Statement of Financial Positions | Bilanço

Birçoğumuzun üniversitede yada iş hayatında duyduğu bir cümle vardır bilançolar için:

Bilanço, oluşturulduğu tarihte şirketin fotografını çeken meziyete sahip rapordur.

Ne kadar anlaşılır değil mi? Fotograf nere bilanço nere kardeşim. Peki ne vardır bu bilançoda?

Aktif var Pasif vaar bir de öz kaynaklar var. Peki aktif ne pasif ne? Benim bildiğim ve anladığım aktif hareketli, yerinde duramayan olan pasif ise çekingen, ürkek, yerinde duran şeyleri çağrıştırıyor.

Bir de şöyle bir eşitlik verilir daha ilk günden:

Aktif = Pasif + Özkaynaklar

Bu ne yahu? Neden bahsediyorsunuz siz?

Güzel kardeşim Aktif (Asset) sahip oldukların yani Varlıkların, Pasif(Libilities) ise Yükümlülüklerin. Bunların arasındaki fark ise şirket sahibi olarak sana kalanlar.

Yukarıda ki eşitliği aslında kitaplarda ve genel kullanımda şöyle biliriz:

Şimdi biraz daha alt kırılımlara inelim ve bilanço kalemlerine bakalım.

Aktiflerin altında ne var?

Duran varlıklar ve Dönen Varlıklar. Dönenle duran varlıkları toplayıp ne diyoruz bunlara? Aktifler. A birdader deyiver bunlara Varlıklar sen de rahat et biz de edelim. Yok illa kafa karıştırıcı olmak lazım.

Dönen varlıklar – Current Assets

Tanımı:

İşletmenin faaliyeti dönemi içinde yer alan ve sağladığı yarar o dönem içinde sona eren varlıklardır. Dönen varlıklar grubunda bir yıl veya daha kısa süre içinde paraya çevrilebilecek değerler yer alır. Dönen varlıklar grubundaki hesap kodlarının hepsi 1 ile başlamaktadır. (Kaynak)

Meali, şirketin istediği ya hiç kayba uğramadan ya da çok az bir kayba uğrayarak bankada hesabında veya şirkette kasasında yada patronun cebinde görebileceği nakit veya nakite eş değer herşey.

Kasa (kasanın kendisini satacan da para kazanacan sanki), çek, senet, ticari alacaklar (müşteriye mali satmışsın ama daha parasını almamışsın ya ha işte onlar. Müşterinin sana olan borcu yani.), peşin ödenen giderler (hem peşin ödemişim hem de benim varlığım bak hele), envanterler.

Sıra sıra gidelim:

Kasa: Kasa demek o gün elindeki nakit para ne kadarsa o demek. (Cash)
Banka: Banka hesaplarında ki para (Bank)
Ticari alacaklar: Peşin olarak satmadığın ve henüz tahsilatını yapmadığın piyasanın sana borcu olan tutar (Accounts Recievable: AR)
Envanter: Deponda duran mallar. Stokların yani. (Inventory)
Peşin ödenen giderler: Diyelim ki ofisin kiralık ve sen ofisin bir yıllık kirasını peşin vermişsin. Bu demek oluyor ki sen bu ofisi bir yıl daha kullanabilme hakkına sahipsin. İşte bu kalem aslında o hakkın parasal karşılığı. (Prepaid Expenses)

Duran Varlıklar – Fixed Assets (Long term asset)

 

Leave a Reply