IBM?in 2015 icin 5 ongorusu

IBM, geçtiğimiz günlerde, önümüzdeki beş yıl içerisinde insanların yaşama, çalışma ve sosyal hayat biçimlerini değiştirmesi potansiyeline sahip, beş farklı teknolojik inovasyon öngürüsünü açıkladı.

Bu yıl beşincisinin açıklandığı beş maddelik ve beş yıllık öngörüye verdikleri isim ise:

?Next Five in Five!?

Liste şu şekilde:

  • Arkadaşlarınızla 3D olarak etkileşime geçeceksiniz.
  • Nefes alan piller üretilecek.
  • Gezegenimizi kurtarmak için bilim adamı olmaya gerek kalmayacak.
  • Ev-iş arası yolculuklarınız kişiselleşecek.
  • Bilgisayarlar şehrin yardımcı enerji kaynakları olacaklar.

Şimdi gelin yukarıda sıralanmış maddeleri raporda yazıldıkları şekilde biraz detaylandıralım.

Arkadaşlarınızla 3D olarak etkileşime geçeceksiniz:

3D filmlerin sinema salonlarından evlerimizin salonlarına giriş yaptığı şu günlerde 3D ve holografik kameralar da, çok daha sofistike ve minyatür boyutlara ulaşmaya başlıyor. Gelişen bu teknoloji sayesinde, artık cep telefonları ekranlarının ve kameralarının sahip olacağı yeni 3D becerileri sayesinde; insanların görsellerle etkileşimi, sevdikleriyle iletişimi ve web dünyası kullanımları, alışkanlıklarımızın çok daha üstünde şekillenecek gibi görünüyor.

Bilim adamları ayrıca verilerin 3D olarak modellenmesi ve görselleşmeleri üzerinde de çalışmaktalar. Mimari tasarımların bir adım daha içine girmek, bir salgının yerküre üzerindeki dağılım haritası veya sosyal ortamlarda trend konuların görselleştirilmesi gibi birçok farklı alanda, 3D modellemeye gidilmesi konusunda çalışmalar hızla devam etmekte.

(Verinin çeşitli yöntemlerle 3D hale getirilmesi hakkında Nisan 2009?da yazdığım bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz.)

Nefes alan piller üretilecek:

Hepimiz diz üstü bilgisayarlarımızın şarjlarının gün boyu gitmesini istemişizdir. Cep telefonumuzun şarjlarının ise vücut hareketlerimiz ile yeniden dolmasını, yine birçoğumuz hayal etmişizdir.

IBM araştırmacılarına göre; önümüzdeki beş yıl içerisinde transistor ve pil teknolojileri alanlarında gerçekleşecek yenilikler ile pillerin ömürleri on kata kadar artacak. Hatta daha iyisi; kimi durumlarda küçük cihazlar, pillere dahi ihtiyaç duymaz hale gelecek.

Bugün kullandığımız ağır lityum-ion pillerin yerine, bilim adamları soluduğumuz hava ile etkileşime geçerek, enerji üretebilecek piller üzerinde çalışmaktalar.

Gezegenimizi kurtarmak için bilim adamı olmaya gerek kalmayacak:

Herbirmiz bir bilim adamı olmasak da, hepimiz yürüyen sensörler olacağız. Beş yıl içerisinde telefonlarımızdaki, arabalarımızdaki, cüzdanlarımızdaki algılayıcılar çevre şartları hakkında bilgileri toplayarak, bilim adamlarına çevremizin gerçek zamanlı bir resmini sunabilir hale gelecek. Hatta bu verilere bireylerin twitter mesajları da ciddi girdiler sağlayacak.

(GE?nin bu konudaki çalışmaları hakkında Nisan 2009?da yazdığım diğer bir yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.)

Bu sayede bireyler; küresel ısınma ile savaş, yok olmaya yüz tutmuş türleri koruma, istilacı bitkilerin tespiti gibi konularda mücadele için de, kendilerine yer bulacak konumda olacaklar.

Ev-iş arası yolculuklarınız kişiselleşecek:

Sabah-akşam gidip gelmek zorunda olduğunuz yol üzerinde hiç trafik sıkışıklığı, yol inşaatı, yoğun yolcu yükü olmadığını ve bu sayede işe geç kalma gibi bir derdinizin olmadığını düşünün.

Önümüzdeki beş yıl içerisinde yeni matematiksel modeller kullanan IBM analiz teknolojileri sayesinde, aynı anda birden fazla senaryo incelenecek ve bir noktadan diğer bir noktaya ulaşımın en verimli rotası çizilecek. Bu analizlerde trafik kazaları, yolcu lokasyonları, yapılan ve planlanan yol inşaatları, haftanın en yoğun günleri, ortalama mesai saatleri, trafiği etkilemesi olası lokal olaylar, alternatif ulaşım yolları, park imkanları ve hava durumu gibi girdiler incelenecek.

Ayrıca yeni analiz sisteminin en önemli özelliği ise öğrenebilme yeteneği olacak. Bu sayede geçmiş datayı incelerken, zaman içindeki tecrübelerini de hali hazırdaki verilerle harmanlayabilecek.

Bilgisayarlar şehrin yardımcı enerji kaynakları olacaklar:

Bilgisayarlar ve veri merkezleri alanlarında gerçekleşen inovasyonlar sayesinde sistemlerin ürettikleri sıcaklıklar, kışın ısınma yazın ise serinleme amaçlı kullanılacak.

Örnek vermek gerekirse; bir veri merkezinin kullandığı enerjinin ortalama olarak %50?si, klimalar tarafından kullanılılıyor. Sistemleri soğuk tutabilmek için ortamdan uzaklaştırılan sıcak hava ise direkt olarak atmosfere salınarak, ziyan ediliyor.

Araştırmacılar, bu tarz enerji israflarını verimli alanlara yöneltmek için yeni teknolojiler üretmek için çalışıyorlar.

Örneğimizde belirtilen ziyan olacak sıcak havayı çok verimli şekilde kullanabilecek yeni çipler vasıtasıyla, su veya ortam ısıtabilecek üniteleri kullanmamız önümüzdeki beş yıl içersinde mümkün olacak.

Bu yıldan bakınca; 2016?ya kadar olacak değişiklikler, IBM insanlarınca özetle bu şekilde öngörülmekte.

Bakalım seneye yayınlanacak ?Next Five in Five?ta neler olacak?

Leave a Reply