Ne Onunla Nede Onsuz!

-Aaaaa!

-Hay Allah!

-Ulan tamda zamanında ha!

Yukarıdaki söylemleri ve türevlerini istisnasız her evde duymuşsunuzdur. Sadece duymakla kalmamış benzer nidaları sizler de dudaklarınızdan dökümüşsünüzdür.

Devir olmuş yirminci yüz yılın sonu, yirmi birinci yüz yılın başı, hala elektrik gidiyor!

TV izliyorsun, yemek yapıyorsun, kitap okuyorsun, saçını kurutuyorsun, ütü yapıyorsun, oyun oynuyorsun,? “Çat” bir anda elektrik kesildi. Karanlığa büründüğün o an nasıl bir hayal kırıklığı, sinir katsayısı yükselmesi, şaşkınlık anıdır değil mi?

Üç, beş saniye sinirlenirsin sonra mum, kandil, ışıldak, lüküs gibi ışık kaynaklarını arar, bulur ve  ortamı aydınlatırsın.

Ya peki sonra?

Elektriğin kesildiği anı hatırla? O anı düşün? Bir anda merkezinde sen olmak üzere çok büyük bir hızla etraftaki bütün sesler yok olur? Hemen arkasından söylenen insanların sesleri de kısa bir süre sonra biter ve ortam bir anda dinginleşir.

Titreyen mum ışığıyla birlikte oda da loş bir ortam olur. Evin diğer odalarındaki muhteremler de gelir ve loş odada buluşulur.  Ailenle, dostlarınla, sevdiğinle hiç planda yokken baş başa kalırsın? Tek başına isen kendinle yalnız kalma şansın olur bu sefer? İçine dönersin?

En güzel muhabbetler, en güzel sohbetler bu zamanlarda olur. Eski hikayeler, kimisi defalarca anlatılmış ve/veya dinlenilmiş anılar yine, yeniden, kimi zaman ufak ince ayarlarla anlatılır, dinlenilir?

Mevsimine göre kestanesi, meyvesi yenmeye başlanır, hemen çayı demler anne muhabbete ayrı bir tat katabilmek için.

Modernizimin etkisinden kurtulup eski çağa sığınır insanlar, çok daha falza insani şekilde hem de.

Aylardan hangi ay olursa olsun elektrik kesintisinde yanan mum odayı ayrı bir ısıtır, insanların içlerini ayrı.

Sonra bir anda gözlerin kamaşır, TVden ses gelmeye başlar, her bir ağızdan sevinç belirtilerini gösteren sözler dökülür.

Rüya bitmiştir. Gerçek dünyaya dönmüşüzdür.

Aslında o rüyalar, uyandığımız rüyalardır. Işığı muhabbet olan rüyalar.

Işığınız eksik olmasın :)

Günün Sonu:

Siz yine de ailenize yüzünüzü dönmek için elektriğin gitmesini beklemeyin. Ha illa mum ışığı lazım derseniz basıverin elektrik düğmesine, kapatın TV?yi, yakın mumu! :)

Kendime not: Bu yurt dışında yazdığım ilk blog yazım. : )

One Reply to “Ne Onunla Nede Onsuz!”

  1. bizim aile 10a kadar sayardık gelmesi için….bazen tutardı…alkışlardık sevinçle kendimizi….
    elkt kesinti zamanları mum alevinde aile oturumu gibiydi:)

Leave a Reply