Esnaflik ve Turizm!!

marmaris-icmeler-manzaraBu yaz, eski ama eskimeyen dostlarla, tatilimizi Marmaris?te geçirmeye karar verdik.

Amacımız, doğa ve denizin harika birleşimi ile tüm yılın yorgunluğunu yüzerek atmaktı.

Yazının asıl içeriğine geçmeden belirtmek isterim ki bu amacımıza ziyadesiyle ulaştık.

Harika bir deniz ve doğa bizi kucakladı ve bu açılan kucağa kendimiz hiç düşünmeden bıraktık.

Sizlere deniz şöyle harikaydı, ağaçlar böyle güzeldi, sahil tertemizdi, deniz altı çok güzeldi gibi hikayeler anlatmayacağım.

Benim asıl üzerinde tüm gücümle zıplamak istediğim nokta, kendi vatanımızda nasıl ikinci sınıf vatandaş muamalesi  gördüğümüz noktasıdır.

Gelin öncelikle biraz istatistiki verileri inceleyelim.

Her ne kadar kimi zamanlar sayımız 4?e yükselse de tatilin genel süresi boyunca 3 kişiydik.

Bu 3 arkadaş toplamda 26 gece konaklama gerçekleştirdi. Her birimizin ulaşım hariç ortalama harcamaları ise adam başı 1800 TL (1200 USD) olarak şekillendi.

Bu harcamaların içinde kaldığımız yer, yediğimiz yemekler, tekne ve dalış turları, tekstil alışverişleri, gece eğlenceleri, hediyelik eşyalar (Magnet, DVD, kol saatleri, vs..) gibi çok çeşitli alanlar var.

Anlayacağınız gidip bir otele tıkışıp kalmadık, gezdik, tozduk, eğlendik? Ortalamanın üstünde harcamalarımız oldu.

Peki böylesine ortalamanın üstünde (Bu sene turist başına Türkiye?nin ortalama geliri 533 USD)  para harcayan YERLİ turistler olarak aldığımız karşılık bizi mutlu etti mi? HAYIR, HAYIR, HAYIIIIRRR?

Tam aksi, burada ne işiniz var gözü ile bakılıyorduk. Hadi bir an önce bitirinde işinizi, yabancı konuklarımıza yer açın tavırları vardı neredeyse tüm gittiğimiz yerlerde.

Yanlış anlaşılmasın bizim tek isteğimiz bu parayı harcarken karşılığını almaktı. Almak istediğimiz karşılık ise çok fazla bir şey değil? Sadece esnaflık? Evet, sadece esnaflık istiyorduk. Esnaflıktan kastımız ise; ?Karşındakine müşteri olduğunu, değerli olduğunu hissettirmek. ?

Ancak Marmaris esnafı, bırakın esnaflığı insanlıktan çıkmış durumda. Şu gelenlere yağlı bir kazık atayım da zaten bir daha yüzünü

göremeyeceğim, mantığı ile kendi kuyusunu kazdığının farkında değil.

Ondan sonra her şey dahil sisteme düşman olursun. Sen turiste sağılmalık inek gözüyle bakarsan, adam ne diye tatil köyünden dışarı çıksın?

8547246

Tek istediğimiz birazcık esnaflıktı. O kadar..

Ağlayıp durmak yerine birazcık esnaf olmayı denerseniz, bu durumlara düşüp kepenk kapatmak zorunda kalmazsınız!!!

2 Replies to “Esnaflik ve Turizm!!”

 1. kral çok güzel bir noktanın üzerinde zıplamışsın..zıpladığın yer tam olarak yüreğimin cız diyen yeri..

  bildiğin gibi bende belek bölgesinde turizmle meşgulum..buradaki esnafında ortak şikayetleri var marmaris esnafıyla..senin bahsettiğin olayın arka yüzünü anlatıvereyim müsadenle.olay şudur:bahsettiğiniz yörede ve benzeri bölgelerde,mağaza çalışanları prim hesabı çalışır.genellikle %10 olur bu miktar..yani 100 liralık sat,10 liralık kazan..belek bölgesinde bu işi yapan bir çok arkadaşım var ve çok net biliyorum ki:”%80 kazanç sağlayamadığı mal,onlara para kazandırmıyor!!” onların deyimiyle “dükkana kalıyor!”…yani 10 liraya dükkan sahibinin alıp rafa koyduğu malı,tezgahtar 18 liraya satamazsa bundan sadece patron kazanıyor..e eleman ne yiyecek?o da 10’a alınmışı bırak 18’i yeri geliyor 28’e satıyor..

  ondan alışveriş yapan müşteri 2 gün sonra sadece 30 km ötedeki antalya şehir merkezine gidiyor,ve orda çarşı pazarda aynı malı görüyor..burda kaç para 12-13..bilemedin 14 lira!!dönüyor adam tıpış tıpış otele,bir bardak soğuk su içiyor her şey dahilinden,bir daha da adımını atmıyor dışarı!!

  müşteri otelden çıkmıyormuş,niye çıksın baba!!!kazıklanmaya mı,yolunmuş kaz muamelesi görmeye mi,aşağılanmaya mı?niye çıksın!!?neymiş oteller her türlü aktiviteyi sunuyorlarmış ki,müşteri otelde kalsın!!!!!!!niye lan otel sahibi,otel yöneticisi salak mı!!!!??senin kadar çalışmıyor mu kafası!!??parası peşin olarak ödenmiş bir mal ortada..müşterinin parasını ödeyip otelde tüketmediği her hizmet,direk otelin kasasına giren gelir!!!niye istemesin otel yönetimi!!!

  bıraksınlar bu işleri..esnaf kendi ettiğini buluyor,hepsi bu!!antalya şehir merkezinde 10 km yol gündüz tarifesinde,9,5 lira.oteller bölgesi-belek arası 3 km,tutar 7 ? aga!!!

  e yuh derler adama!!

 2. Esnaf gözü ile iyi anlattınız biraz empati kurarak insanlar bu Dünya çarkının dönmesi için yeterde artar bile geçmedik gün kalmaz

Leave a Reply