Online Guvenli Alisveris

İnternet üzerinden alış veriş yapmak mı?
Asllaaaa..
Neden yaa?? Hem ucuz hem de oturduğun yerden alışveriş yapıyorsun.
Peki ya güvenlik? Ya kredi kartı bilgilerimi çalarlarsa?

Bir çoğumuz online alışveriş yaparken  kredi kartı bilgilerimizin kötü amaçlı kişilerin eline geçmesinden çekinir durumdayız.

Bu güvenlik açığının farkında olan Visa yetkilileri şu anda test aşamasında olan yeni bir ürünü piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor.

Bu ürün tüm yönleriyle şu anda kullandığımız standart kredi kartları ile aynı özellikleri taşımakta. Ancak kartın arka kısmına bir adet LCD ekran ve 12 adet buton yerleştirilmiş.

Online alışveriş esnasında bu butonları kullanarak bir PIN kodu girişi gerçekleştiriliyor ve LCD ekranda her denemede farklı olmak üzere 10 haneli bir güvenlik kodu beliriyor.

Şu anda var olmasa da bu yeni kartın kullanımının yaygınlaşması ile birlikte online alışveriş siteleri bu oluşturulan güvenlik kodunun girileceği alanları sistemlerine yerleştirecekler.

Bu sayede büyük oranda güvenlik sorunun önüne geçilmesi planlanmakta.

Son olarak boyut açısından hiçbir fark taşımayan bu yeni kartların içinde 3 sene yetecek kadar bir pilinde yerleştirilmiş olduğu bilgisi var.

Günün Sonu:

Online alışverişte birinci şart güven ve güvenlik

One Reply to “Online Guvenli Alisveris”

  1. normalde isteyen kişilere ayrı bir alet olarak verilen güvenlik kodu oluşturan aletin bu şekilde kredi kartı ile birleştirilmesi gayet mantıklı bir iş olmuş, ama bu kadar yaygınlaşırsa birilerinin de bu algoritmayı kırmayı başaracağını da unutmamak gerek.

Leave a Reply